Skip to content
  • Dokar A.Ş.
  • Dokar A.Ş.
  • Dokar A.Ş.
Haberler
12.01.2011 Yazdır e-Posta

Türkiye enerji sektörünü yakinen inceleyen haber ve araştırmalarıyla sektörde adını duyuran Enerji Dergisi, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Karabay ile Dokar’ın dünü, bugünü ve ileriye dönük projeleri hakkında söyleşi gerçekleştirmiştir.

Sayın Sabri Karabay, Kasım-Aralık 2010 sayısında yayınlanan Enerji Dergisine verdiği röportaj da “Dokar inşaat, Avrupalı su türbin ve yine Avrupalı Hidro Generatör firmalarıyla beraber HES yatırımcılarına Türkiye, Türkiye’ye komşu ülkeler, Ortadoğu Ülkeleri, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde A’dan Z’ye anahtar teslimi çözümler sunduklarını ve Türkiye’deki mini hidroelektrik potansiyelden yararlanmak isteyen yatırımcılara önemli fırsatlar sunmaya hazırlandıklarını belirtmiştir.”

 
28.12.2010 Yazdır e-Posta

DOKAR İnşaat ve Sanayi Ltd. Şti. Bulgaristan’ın ve Avrupa’nın sayılı Hidro Generatör ve motor üretici firması ELPROM ZEM Co. ile tek yetkili satıcılık anlaşması imzalamıştır.

İmzalanan ikili anlaşmaya göre Dokar İnşaat; Türkiye, Komşu Ülkeler (Bulgaristan hariç), Ortadoğu (İran, Suriye, Irak, Yemen ve Sudan), Afganistan ve Pakistan pazarı için ELPROM ZEM ürünlerinin tek yetkili temsilcisi olmuştur.

ELPROM ZEM, orta ve yüksek devirli elektrik motoru ve generatörlerin tasarım, geliştirme, üretim, test, teslimat ve montaj konularında uzmanlaşmış kadrosuyla, özellikle Hidro Generatör üretim ve rehabilitasyonunda uluslar arası arenada üst sıralarda yer almaktadır.

ELPROM ZEM 60 yıllık deneyimiyle, 75rpm ile 1500rpm hız aralığında 235MVA’ya kadar Hidro Generatör üretmektedir.

 dokaralt bg

ELPROM ZEM Genel Müdürü ve DOKAR Yurtdışı Projeler Müdürü, Temsilcilik
anlaşmamızı imzalarken – Sofya, Bulgaristan 28 Aralık 2010

 
16.09.2010 Yazdır e-Posta

DOKAR İNŞAAT VE SANAYİ LTD. ŞTİ. Afganistan’ın ÇAK VARDAK şehrinde bulunan bir nehir üzerine yeniden kurulması tasarlanan 1.3 MW gücünde ki HES projesi için davetiye almıştır. İhalenin şartlarına göre şirketimizin anahtar teslim yapacağı işler; elektro-mekanik aksamlar ve kontrol sistemlerinin dizayn ve hesaplamalarını içeren mimar-mühendislik hizmetleri ile inşaatlarıdır. HES in kurulacağı alt-yapı, üzerine montaj edilecek türbin-jeneratör / elektro-mekanik ve kontrol-sistemleri asgari 1.3 MW enerji sağlayacaktır. Yeni kurulacak bu HES (hidro-Elektrik-Santrali) miadını doldurmuş eski dağıtım hatlarını da değiştirecek ve 20 kV gücünde 0.4/0,33 kV enerjiyi enter-konnekte şebekesiyle evlere bağlayacaktır.

Çak Vardak HES projesinin ihalesini organize eden ve bizi davet eden Germany Trade & Investement GmbH şirketi yetkilis Sayın Bernd Wohlegemuth, Umwelt & Energy GmbH şirketinden Sayın Sigrid Meier ve KfW Development Bank yatırımlar müdiresi Sayın Silke Hermes ‘e teşekkürü bir borç biliriz.

DOKAR bölgede iş yapan yerli-yabancı firmalar ile irtibatını kurup, lokal dinamikleri ve gereken mobilizasyonu koordine ederken muhtemel konsorsiyum ve/veya joint-venture opsiyonlarını da değerlendirmektedir.

 
18.09.2010 Yazdır e-Posta

DOKAR İnşaat ve Sanayi Ltd. Şti. Pakistan’ın endüstri devi Heavy Mechanical Complex HMC ile anlaşma imzalamıştır.

DOKAR Ltd. Sti. Görüşmelerini sürdürdüğü ve yakinen incelediği HMC şirketi ile öncelikleri HES (Hidro-Elektrik Santralleri) için ortak proje çalışmaları, ihalelere katılma, inşaat ve imalat ile ürünlerin her iki ülke ve bölgesel temsil haklarını da kapsayan bir anlaşmaya imza attı. Pakistan’ın nehir kaynakları HES kurmak için çok uygun bulunduğundan ortak yapılanma ile kurulacak küçük-orta 50 MW kadar güçteki enerji üniteleri ülkenin kalkınmasında etken faktör olacaktır.

HMC- Heavy Machanical Complex İslamabad’a 35 km mesafede ki Taksila şehrinde bulunmaktadır. 70'li yılların başında Pakistan hükümeti tarafından, Sanayi ve Üretim Bakanlığının iştiraki olarak kurulmuştur. Ülke ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan bu dev tesisde; Kamış-Şeker Fabrikaları, Çimento Fabrikaları, Petro-Kimya Tesisleri, Endüstriyel Kazanlar, Termik ve Hidro Elektrik Santralleri, Asfalt ve Beton Üretim Tesisleri, İş Makinaları, Demiryolu Ekipmanları, Kule-Liman Vinçleri, Kamyon-Otobüs Şaseve Karasörleri imal etmektedir. Demir-çelik döküm ve işleme sanayinde lider olan HMC metal kalıplar, galvanize saclar ve profiller imalatında bulunmakla birlikte, uluslararası ISO standartlarıyla Dünyanın dört köşesine ihracat yapmaktadır.

DOKAR yerel ortağı HMC ile ülkenin acil ihtiyacı olan elektrik üretimi için HES projelerinin analiz ve uygulama planlarını çıkarmaktadır. 2030 yılında 32,660 MW a kadar çıkacak olan Hidro Elektrik ihtiyacını karşılamak maksadıyla uluslar arası kontaklarıyla müşterek fizibilite çalışmalarını yürütmeye başlamıştır. Resimde HMC direktörü Sayın Dr. Eşref Butt ile DOKAR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sabri Karabay anlaşmayı imzalarken -17 Eylül 2010HMC & DOKAR anlaşmasıyla, Pakistan Federal Hükümet Bakanlığı ve Eyalet Valiliği gerekli kolaylıkların gösterilmesi, YİD (yap-işlet devret) ve YİS (yap-işlet-sahiplen) formülasyonları için gerekli hukuki düzenlemeleri ile birlikte iyi niyet mektuplarını sunmuşlardır.

Aşağıdaki resimde, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Bijarani Dokar Heyeti ile Pakistan’ın tüm Eyaletlerini kapsayan su kaynaklarının yapılandırılması için DOKAR ın Türkiyede uyguladığı Rubber Dam ve Jeo Mambran Barajları ile kontrol altında tutulması ve aynı anda HES olarak elektrik enerji üretimi prensipleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmuşlardır. (Federal Hükümet, Sanayi Bakanlığı, İslamabad- 16 Eylül 2010)Aşağıdaki resimde, NWFP Eyalet valisi, bölgenin yapısı itibariyle yüzlerce akarsuyun HES ler için çok müsait olup çoğunun avan projelerinin hazırlandığını, HMC & DOKAR işbirliğiyle çeşitli ölçeklerde yapılacak Hidro Elektrik Santrallerin bölgenin kalkınmasına katkısı olacağını ilan eden kutlama oturumunda bulunmuşlardır. (Peşaver Parlementosu- 17 Eylül 2010)Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!

 
12.10.2009 Yazdır e-Posta

Anahtar teslimi Hidro Elektrik Santrali yapmayı taahhüt ettiğimiz STY İnşaat yetkilisi Sayın Fatih YEŞİLBAŞ ve Yapı-Tek Yetkilisi Sayın Günay KÖSE türbin üretimlerimizin yapıldığı Slovenya'nın Ljubljana kentinde bulunan tesislerimizde incelemelerde bulunarak çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olmuşlardır.

O bölgede tamamı Turboİnstitut tarafından yapılmış olan SAVA HES (2x1,5MW) tesislerini de gezerek bilgilendirilmişlerdir.

 
08.04.2009 Yazdır e-Posta

Dokar, Türkiye’de inşa edilecek hidroelektrik santralleri için Turboinstitut su türbinleri (Kaplan, Francis, Pelton) ve pompaları sunmak üzere Slovenya’ da bulunan Turboinstitut ile bir anlaşma imzalamıştır. Dokar-Turboinstitut ortaklığı elektromekanik ekipmanları sudan-kabloya şekilde her şeyiyle tasarlayıp ve inşa edecektir.

Global ortaklık yalnızca ekipmanı satmakla kalmayacak ayrıca yerinde kurulumdan sonra devreye alma işlemlerini gerçekleştirecek.

Ortaklığın amacı hidroelektrik potansiyelini global olarak kullanmak isteyen yatırımcılara tamamen anahtar teslimi çözümler sunmaktır.

DSC00121k DSC00123K

 
07.04.2009 Yazdır e-Posta

Dokar ve Turboinstitut, anahtar teslim şeklinde avam projeden başlayarak hidroelektrik santral inşa etmek için bir anlaşma imzaladı.

Dokar ve Turboinstitut, ham arazi verilerini analiz etmek, inşaat işlerini tasarlamak ve gerçekleştirmek, elektromekanik ekipmanları sudan-kabloya esasına göre her şeyiyle tasarlayıp üretmek için bir araya gelmiştir. İnşaat işlerinin tasarımından hidroelektrik santralin inşasına kadar her şey Dokar ve Turboinstitut tarafından gerçekleştirilecek.

Dokar&Turboinstitut'un amacı kendi hidroelektrik santrallerini inşa etmek isteyen yatırımcılara tek elden hizmet vermektir. Anlaşma, Türkiye ile sınırlı olmayıp, iki şirket global olarak işbirliği yapma konusunda anlaşmıştır.

DSC00116k DSC00118k

 
05.03.2009 Yazdır e-Posta

Dokar_Power_Magazine_Ad

Power Magazine 125 yılı aşkın süredir sanayi konusunda yayın yapan lider bir enerji dergisidir. 138,000 yöneticiden oluşan uluslararası okuyucuları ve günden güne daha fazla globalleşen enerji üretimi sanayini kapsayan geniş yayın erişimi ile Power Magazine, iş liderleri, mühendislik uzmanları ve yatırımcılara önlerindeki büyük enerji projeleri konusunda kılavuzluk sağlamaktadır.

Haziran 2009’da yayınlanan Türkiye Ülke Raporu, sektörün önde gelen isimlerinin görüş ve düşüncelerinden oluşacak ve Türkiye pazarına girmek isteyen uluslararası yatırımcılara, üreticilere ve altyapı firmalarına paha biçilmez bir kaynak sağlayacak.

Global Business Reports

Ülke odaklı iş bilgileri aktarım raporları konusunda çalışan bir Londra-merkezli iletişim acentesi olan Global Business Reports, Dokar’ la Türkiye Enerji Piyasası üzerine röportaj yaptı. Türkiye enerji altyapısı konusunda 20 yıllık tasarım ve yapım tecrübesine sahip olan Dokar, Haziran 2009 ‘da yayınlanan Türkiye Enerji Raporuna katkıda bulundu.