Skip to content
  • Dokar A.Ş.
  • Dokar A.Ş.
  • Dokar A.Ş.
Ürünlerimiz

Dokar Ltd.Şti. enerji altyapısı üzerine uzmanlaşmış bir inşaat firmasıdır. Dokar, 1989’dan beri barajlar, su yapıları ve elektromekanik tesislerin inşasını yapmaktadır. Türkiye’de enerji piyasasındaki yeni özelleştirme çalışmaları, komple anahtar teslimi çözümleri zorunlu kılmaktadır. Enerji pazarındaki bu değişime cevap verebilmek için Dokar, 20 yıldan bu yana vermekte olduğu hizmetlerin tamamlayıcısı konumunda olan ürünleri sunan yabancı firmalarla işbirliği ve ortaklıklar kurmuştur.

Dokar, geçmişteki inşaat tecrübesinden aldığı güvenle su türbinleri, atık ısı jeneratörleri ve mikro türbinler gibi elektrik üreten ürünlere odaklanmıştır. Bu ürünlerin dünyaca ünlü yabancı firmalardan şirket portföyüne ilave edilmesiyle Dokar, Türkiye’de güç santralı kurmaya çalışan yatırımcılara komple anahtar teslimi çözümler sunma imkan ve kabiliyetini kazanmıştır.

Anahtar teslimi hidroelektrik güç santralı inşası için Dokar, su turbini ve jeneratörleri imal eden Serman Energy Srl. firması ile işbirliğine gitmiştir. Şu anda Dokar-Serman ortaklığı, sıfırdan lisans aşamasına kadar bir hidroelektrik güç santralını tasarlayarak inşa edebilir.

Anahtar teslimi jeotermal güç santralı inşası için Dokar, freon türbin ve jeneratörleri imal eden ABD’den Calnetix firması ile işbirliğine gitmiştir. Bu teknolojinin mükemmel bir örneği olan turbojeneratör seti, 126°C ‘ye kadar düşük sıcaklıklardaki ısı kaynaklarını kullanabilmektedir. Türkiye’deki çoğunluk jeotermal su kaynaklarının düşük sıcaklıkta olması nedeniyle, Dokar tarafından sunulan bu yeni ürün Türkiye’deki jeotermal enerji alanında yeni uygulama fırsatları doğuracaktır. Dokar, yatırımcılara yine komple bir paket olarak jeotermal güç santralı çözümleri sunmaktadır.

Anahtar teslimi atık ısı elektrik üretim sistem inşası için Dokar, freon türbin ve jeneratörleri imal eden ABD’den Calnetix firması ile işbirliğine gitmiştir. Bu teknolojinin mükemmel bir örneği olan turbojeneratör seti, 200°C ‘ye kadar düşük sıcaklıklardaki egsoz gaz kaynaklarını kullanabilmektedir. Dokar tarafından sunulan bu yeni ürün Türkiye’deki atık ısı kazanımı alanında yeni uygulama fırsatları doğuracaktır. Dokar, yatırımcılara yine komple bir paket olarak atık ısı kazanım tesis çözümleri sunmaktadır.

Atık ısı jeneratörleri güneş enerjisi ile de elektrik üretebilmektedir. Düz, parabolik ya da Fresnel tipi güneş kolektörlerinden elde edilen kızgın su ya da buhar, atık ısı jeneratörüne verilerek elektrik üretilebilir. Dokar, komple tesisin tasarımı ve inşası çalışmalarını üstlenmektedir.

1 Su Türbini
2 Serman
bosgifbg
right_urunler06
001
1.34
006