Skip to content
  • Dokar A.Ş.
  • Dokar A.Ş.
  • Dokar A.Ş.
18.09.2010 Yazdır e-Posta

DOKAR İnşaat ve Sanayi Ltd. Şti. Pakistan’ın endüstri devi Heavy Mechanical Complex HMC ile anlaşma imzalamıştır.

DOKAR Ltd. Sti. Görüşmelerini sürdürdüğü ve yakinen incelediği HMC şirketi ile öncelikleri HES (Hidro-Elektrik Santralleri) için ortak proje çalışmaları, ihalelere katılma, inşaat ve imalat ile ürünlerin her iki ülke ve bölgesel temsil haklarını da kapsayan bir anlaşmaya imza attı. Pakistan’ın nehir kaynakları HES kurmak için çok uygun bulunduğundan ortak yapılanma ile kurulacak küçük-orta 50 MW kadar güçteki enerji üniteleri ülkenin kalkınmasında etken faktör olacaktır.

HMC- Heavy Machanical Complex İslamabad’a 35 km mesafede ki Taksila şehrinde bulunmaktadır. 70'li yılların başında Pakistan hükümeti tarafından, Sanayi ve Üretim Bakanlığının iştiraki olarak kurulmuştur. Ülke ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan bu dev tesisde; Kamış-Şeker Fabrikaları, Çimento Fabrikaları, Petro-Kimya Tesisleri, Endüstriyel Kazanlar, Termik ve Hidro Elektrik Santralleri, Asfalt ve Beton Üretim Tesisleri, İş Makinaları, Demiryolu Ekipmanları, Kule-Liman Vinçleri, Kamyon-Otobüs Şaseve Karasörleri imal etmektedir. Demir-çelik döküm ve işleme sanayinde lider olan HMC metal kalıplar, galvanize saclar ve profiller imalatında bulunmakla birlikte, uluslararası ISO standartlarıyla Dünyanın dört köşesine ihracat yapmaktadır.

DOKAR yerel ortağı HMC ile ülkenin acil ihtiyacı olan elektrik üretimi için HES projelerinin analiz ve uygulama planlarını çıkarmaktadır. 2030 yılında 32,660 MW a kadar çıkacak olan Hidro Elektrik ihtiyacını karşılamak maksadıyla uluslar arası kontaklarıyla müşterek fizibilite çalışmalarını yürütmeye başlamıştır. Resimde HMC direktörü Sayın Dr. Eşref Butt ile DOKAR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sabri Karabay anlaşmayı imzalarken -17 Eylül 2010HMC & DOKAR anlaşmasıyla, Pakistan Federal Hükümet Bakanlığı ve Eyalet Valiliği gerekli kolaylıkların gösterilmesi, YİD (yap-işlet devret) ve YİS (yap-işlet-sahiplen) formülasyonları için gerekli hukuki düzenlemeleri ile birlikte iyi niyet mektuplarını sunmuşlardır.

Aşağıdaki resimde, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Bijarani Dokar Heyeti ile Pakistan’ın tüm Eyaletlerini kapsayan su kaynaklarının yapılandırılması için DOKAR ın Türkiyede uyguladığı Rubber Dam ve Jeo Mambran Barajları ile kontrol altında tutulması ve aynı anda HES olarak elektrik enerji üretimi prensipleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmuşlardır. (Federal Hükümet, Sanayi Bakanlığı, İslamabad- 16 Eylül 2010)Aşağıdaki resimde, NWFP Eyalet valisi, bölgenin yapısı itibariyle yüzlerce akarsuyun HES ler için çok müsait olup çoğunun avan projelerinin hazırlandığını, HMC & DOKAR işbirliğiyle çeşitli ölçeklerde yapılacak Hidro Elektrik Santrallerin bölgenin kalkınmasına katkısı olacağını ilan eden kutlama oturumunda bulunmuşlardır. (Peşaver Parlementosu- 17 Eylül 2010)Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!
Click image to open!